SHBA-ja do t inicioj prpjekjet e reja pr t zbuluar Osama Bin Ladenin, pr t cilin besohet se fsheht n rajonin malor mes Pakistanit dhe Afganistanit, ka deklaruar nj zyrtar i lart amerikan.Raportet e shrbimeve t inteligjencs sugjerojn se shefi i Al Qaids gjendet diku n rajonin e Vaziristanit Verior, me rast nganjher qndron n ann pakistaneze t kufirit, e nganjher n at afgane, deklaroi kshilltari i Shtpis s Bardh pr siguri kombtare, James Jones.I pyetur se a do t ndrmarr administrata e Barack Obams prpjekje t reja pr t kapur Bin Ladenin, Jones u prgjigj:Mendoj se po.Bin Ladeni sht simbol i rndsishm i asaj pr t ciln angazhohet Al Qaida dhe sht me rndsi q t sigurohemi q ai t kapet, shtoi ai.Komentet e tij se Bin Ladeni nganjher ka kaluar n Afganistan, bien ndesh me deklaratat e mhershme t zyrtarve amerikan, t cilt kan sugjeruar se shefi i Al Qaids po strehohet n Pakistan.Edhe Sekretarja amerikane e shtetit, Hillary Clinton, theksoi se sht me rndsi q Bin Ladeni dhe figurat tjera t Al Qaids t kapn apo t vriten, por shtoi se prparim i madh mund t arrihet, edhe nse SHBA-ja nuk e realizon kt synim.