sht m se e vrtet q Gjuha Shqipe po prjeton nj moment aspak t kndshm n morin e zhvillimeve tona kombtare. Madje jo vetm kaq, por mendoj se gjuha jon dhe prdorimi i saj po nget me shpejtsi tmerri drejt shkatrrimit. Nj kolege redaktore shum e nderuar, do t m trhiqte vmendjen kto koh se dikur ajo kishte redaktuar lajmet e tek tuk shkrimet e mia t tmerrshme q nuk e njihnin as germn e as grmn .Mendoj se ka pasur t drejt. Aq t drejt saq me vjen keq tani kur shoh dhe shkresa zyrtare q nuk i prdorin kto germa. Gjithsesi problemi nuk sht kaq i thjesht. Nj shkrim i Znj. Alba Malltezi (Gazeta Shqiptare, 22 Gusht 2008) n fakt ishte nj vijimsi e t madhit t Gjuhs Shqipe, t ndjerit mjeshtr Robert Shvarc. Znj. Malltezi ka vazhduar duke e trajtuar kt tem aty ku e la mjeshtri Shvarc n shkrimin e tij t dikurshm dhe nga t fundit Gjuha Shqipe, mediat dhe mllefi im,(Koha Jon, 8 Qershor 2002).Mesazhi sht i qart, askush nga t rinjt nuk e shkruan m, nuk e di m dhe nuk e prdor m si duhet Gjuhn Shqipe. Kjo sepse shkolla nuk i jep m rndsin e duhur, kjo ngaq nxns, msues e prindr jan t prirur drejt shkencave ekzakte q tu japin sa m par fmijve t tyre nj profesion si inxhinier, mjek, ekonomist e avokat dhe kto sa m par nj rrog! Kjo sepse mediat as q duan tia din pr vlern e saj.Por mua m kujtohet fjala e profesoreshs time n fakultet, q thoshte se mund t bhesh nj mjek i zoti, nj ekonomist i zoti apo gazetar i zoti, por pa gjuh nuk mund t bhesh intelektual. Nuk ka asnj vler diploma q ke n xhep nse ende mezi thur nj fjali, apo nse shkruan tekste q edhe vet ke probleme ti kuptosh m von.N fakt kshtu po ndodh. Sepse Gjuha Shqipe shihet si nj lnd e tmerrshme q o Zot shyqyr q e lam pas n 8 vjeare, 9 vjeare tashm. Askush nuk kujtohet se lvizjet demografike, zbehja e shkolls, tekstet e dobta, emigracioni dhe media jan s bashku armiku kryesor i Gjuhs Shqipe.Ky shkrim po shkruhet nn vzhgimin e nj auto-korrektuesi, nj programi kompjuterik q e dini kush e ka br? Vet vllezrit tan kosovar, ata q e kuptojn se sa e rndsishme sht gjuha.Por ju lutem shkoni n do rrug dhe do gjeni tabela Rruga Elbasanit, Rruga Kavajes, Rruga Deshmoret 4 Shkurtit... Ky sht kulmi i injorancs s nj vendi.Dhe e kemi prdit aty, t shkruar nganjher edhe me mermer n rrugt e qytetit ku jetojm!

Ju lutem kontrolloni ndonj hartim apo diktim t nxnsve, lexoni nj tez t nj m t rrituri, hidhuni nj sy shkresave t tmerrshme ku -t dhe -t kan shkuar n gijotin, dhe shenjat e piksimit me pushime dhe do t kuptoni sesa tmerrsisht thell sht zhytur e bukura Gjuh Shqipe.Futuni n internet ku asaj i bhet masakrimi m i madh. Dhe e dini pse ndodh?

Sepse ne e kemi ln Gjuhn Shqipe n klas t tet. Aty ka mbetur. Ndrkoh q shtete m t mdha e fuqishme si Italia, Greqia apo Turqia e kan te detyruar ose n shkolle t mesme/gjimnaz ose n shkolln e lart/universitet.Nga eksperienca ime n Turqi e di mir se Gjuha Turke do ti behej ferr edhe atij q studionte pr matematik, edhe atij q studionte pr gjeologji-miniera, edhe atij q studionte pr letrsi. Pra Gjuha Turke ishte e detyruar n do fakultet, n do universitet dhe jo vetm pr vendasit, por edhe pr t gjith t huajt q ishin t detyruar ta msonin, ( ktu bhet fjal pr universitetet n Gjuhn Angleze).

Gjuha Italiane sht e detyruar deri n vitin e dyt n gjimnaz.Edhe nj nxns shqiptar q studion n gjimnazet prtej detit e ka t detyruar ta msoj ashtu si italiant. Ndaj ka ardhur koha q Gjuha Shqipe t futet si lnd e detyruar ose n t gjitha gjimnazet tona ose n universitetet pa prjashtim, pavarsisht degve.M kujtohet nj kolege n televizion. Po debatonim pr fjaln irakian. Ajo thoshte se duhet t ishte iraken, si italiant apo jo? Hapa fjalorin e 1982, madje edhe t prpunuarin e 2002-it (ngjarja po ndodhte n 2003 gjat lufts s Irakut) dhe aty shkruhej IRAKIAN. Eh mo se ja fusin kot! Kjo ishte prgjigjja. E ndodhi? Asgj. N edicionin ton t lajmeve her i quanim irakian e her iraken...Pr ata q duan ta pasurojn gjuhn, mjafton t lexojn Agollin, Kadaren, Tufn, Kongolin, Spahiun, Mustafajn e t tjer, dhe kan pr ta pasuruar me prurje t vrteta nga Veriu e Jugu q e bjn m t fisme Gjuhn Shqipe.Pra duke qen i detyruar t kujtoj me respekt mjeshtrin Shvarc dhe t mbshtes Znj. Malltezi, them se dikush duhet t vr dor, jo n zemr, por n letr q t ruajm kt thesar q duke vjedhur me leje indiant mund t themi se nuk e kemi thjesht trashgim nga prindrit, por nj borxh ndaj fmijve tan.