Shtëpia botuese Ideart sjell në shqip një nga librat më polemizues të kohës dhe në të tilla raste, ato quhen të suksesshme - ky është libri i futuristit në front, Filippo Tommaso Marinetti, Si ti joshim gratë. Me titullin e origjinalit Come si seducono le donne doli në dritë në vitin 1916 dhe është konsideruar si një nga sukseset më të mëdha editoriale të Marinetti-t, është ribotuar dy herë në të gjallë të autorit dhe disa herë pas vdekjes. Teksti ka formën e një traktati autobiografik mbi artin dashuror, ku ironia dhe fryma groteske zbulojnë bëmat e këtij donzhuani futurist
Gra, ju keni nderin t jetoni n kohra mashkullore dhe futuriste kombesh t fshira nga faqja e dheut, qytetesh t rrnuara, popujsh shtegtar, formacionesh luftarake t fundosura, malesh t shprthyera dhe ushtrish t zna rob.


N kt koh t mrekullueshme tradhtare, t shpejt, joharmonike, asimetrike dhe t ekuilibruar, m n fund bie dhe jep shpirt harmonia idiote e trupit njerzor.


Topi u ka prer kokn statujave t bukuris antike, statike e neutrale, t fshehura si vet Greqia mes ullinjve friga q u bjn hije brigjeve sofiste t kretinizmit helenik.


Nndetset kan siluruar Tritont e fundit. Deti i liruar prej helenizmit profesorues dhe mitologjis berlineze sht
sot nj det i fort e i shndetshm, i kripur e jodizues me mas, ngarkuar me peshq t rrufeshm, nj det q przgjat heroikisht valt e betejave t mdha detare.


Gra, harrojeni Apolonin q sot quhet Apollo Gunaris, harrojeni Paridin q sot quhet Parid Skuludis(*)!


Asimetria dinamike e alpinit t gdhendur e t skalitur prej zjarrit duhet t'i imponohet zemrs suaj dhe shqisave tuaja novatore.


Gra, meshkujve t pacenuar e t dyshuar sadopak pr burracakri duhet t'u paraplqeni sakatt e lavdishm! Dashurojini me zjarr! Puthjet e tyre futuriste do t'ju falin bij eliku, t prer, t shpejt, plot elektricitet qiellor, t frymzuar si rrufeja q godet dhe rrzon njerzit, pemt dhe rrnojat arkeologjike.


Plumbi sht si nj baba i dyt pr t plagosurin. I dikton karakterin e vet. I deprton n fibra nj atavizm t dhuns egrshane dhe shpejtsis zjarrvnse.


Lavdi lkurs njerzore torturuar nga mitralozi! Zbulojani shklqimin e vrazhd!


Msoni t admironi fytyrn ku ka shprthyer nj yll!...


S'ka gj m t bukur se nj mng e zbrazt q luhatet n gjoks, sepse prej aty brof idealisht gjesti q i jep sinjalin sulmit!


Gra, dashuroni heronjt e verbr!


Syt e tyre jan djegur sepse kan par diellin e paprballueshm t fitores italiane! Prqafojini n rrug! Prshndetini me dashuri! Adhurojini! Ju takon juve, u takon buzve tuaja t'i hyjnizojn!


Lavdi t verbrit q ia ka falur syt territ q Italia t ket bij m rrezllits dhe m largpams!


Lavdi sakatit q lkundet kur ecn, thua sht ngarkuar me copn e Italis q ia shkputi Austris. Pavarsisht se mund t’i duhet ta mbart pr gjith jetn, plumb t rnd, mbi shpin!


Lavdi t gjymtuarve q mbajn ekuilibrin mes dy patericave si t prbuznin ecjen e t donin t provonin fluturimin sublim!


Gra, bni ’sht e mundur q do italian para nisjes t thot: kur t kthehem dua t'i fal nj plag t bukur, t denj pr t!... Dua q beteja t ma plazmoj trupin pr t!... Dua q granatat dhe bajonetat armike t m ndryshojn pr t!...


Gra, i gjymtuari q puthni kurr s'do t'ju duket i ligshtuar, i mundur, skeptik dhe i smunt, sepse ai mban n vete shenjat e furishme dhe atmosfern e ndezur t prleshjes dhe n sy gzimin ekzaltues t atij q i ka korrur austriakt me bajonet.


Ky s’sht Romantizm q prmon trupin n emr t nj abstraksioni asketik. Ky sht futurizm q prlvdon trupin e modifikuar dhe t zbukuruar nga lufta.


Ta shkallmojm estetikn e vjetr simetrike. Lind sot estetika e re asimetrike dhe dinamike.


E pranojm bashkpunimin e lufts mekanike pr t ngjyrosur heroizmin e njerzimit t ngjyrosur nga paqja. Le t'i ndezim qytetet qetsore dhe paqsore me linja t dhunshme dhe t lvizshme betejash skalitur n trupin njerzor.


Kirurgjia ka nisur transformimin e madh. Me Alexis Carrel-in lufta kirurgjike ka kryer rrufeshm revolucionin fiziologjik. Shkrihet eliku me Mishin. Humanizim i elikut dhe metalizim i mishit tek njeriu i shumfishuar. Trupi, motor me pjes t ndrkmbyeshme dhe t ndrrueshme: Pavdeksi e njeriut!...


Gra, dashuroni sakatt e lavdishm! Imitojini duke marr pjes n luft.


N llogore!... Edhe ju n llogore! Po! T paktn nj milion gra n llogore, zgjedhur mes atyre q e prballojn lodhjen, q s'merren me rritjen e fmijve apo me kultivimin e toks! Kemi besim t plot n forcn tuaj fizike dhe n guximin tuaj! Po, n llogore! sht absurde, kafshrore, t qndrosh me vite duke pritur e duke tradhtuar burrat q luftojn!


T'i ekuilibrojm kshtu forcat e dy sekseve! T gjitha prgjegjsit edhe pr ju, gra italiane: nse doni t bheni t denja pr dashurin e sakatve t lavdishm italian!


*Dhimitr Gunaris dhe Stefan Skuludis ishin dy emra t njohur t politiks greke t kohs.