Specialistt e rendit publik propozojn ndryshimin e ligjit pr sigurin fizike t bankave. Reagimi i tyre vjen pas shtimit t rasteve t grabitjes s bankave. Sipas ligjit t miratuar n vitin 2001, shoqrit licencohen nga Drejtoria e Prgjithshme e Policis s Shtetit. Aktualisht, numri i kompanive t licencuara sht 324. Pjesa m e madhe e bankave t nivelit t dyt ruhen pikrisht nga t ashtuquajturat polici private, mbshtetur n nj aktmarrveshje t vitit 2005 lidhur mes Ministris s Rendit n at koh dhe banks s Shqipris. Kjo marrveshje vepron n tri drejtime. “Konsiston n tri mnyra t ruajtjes s bankave, ruajtjen nga ana e jashtme t objekteve, mnyra e dyt sht ruajtja me an t mjeteve audiovizive dhe e treta shoqrimi i vlerave monetare, me an t mnyrave t shoqrimit”, - tha Saimir Kuana, specialist n Drejtorin e Rendit Publik. Ligji e parashikon kufirin maksimal t moshs s lejuar pr punonjsit deri n 60 vje. Shum nga drejtuesit e shoqrive private jan t prir t’i ken njerzit pran ktij kufiri pr t pasur lehtsira. Drejtoris s Prgjithshme t Policis s Shtetit i sht dashur t ndrhyj disa her, duke marr masa, t cilat variojn nga gjob deri n heqje licence. “Kemi disa raste pr mosplotsimin e kritereve. Ka disa shoqri t cilat jan penalizuar dhe u sht hequr licenca. N baz t nenit 21, pika “c”, q thot pr ndshkimin e parashikuar n ligj, pra kur ndryshojn kriteret, q kritere do t thot humbje aftsish t drejtuesit teknik, i cili sht dhe drejtuesi m i lart ligjor”, - tha Kuana. Drejtuesit e policis kan organizuar muajt e fundit disa takime me prfaqsuesit e kompanive private, t cilat kan pasur si synim rritjen e nivelit t siguris n banka. Nga ana tjetr, nj grup ekspertsh po merret me prgatitjen e ndryshimeve q do t’i bhen ligjit t vitit 2001.