Jan zgjeruar hetimet pr trafikun armve nga Grdeci. Prokuroria e Prgjithshme, ka krkuar q t merret n pyetje edhe shtetasi zviceran, Henry Tomei i njohu edhe me emrin Heinrich Thomey. Ky person sht nj nga m t njohurit n tregtin ndrkombtare t armve.Ministria e Brendshme, ka drguar drejt Zvicrs nj krkes, ku u krkohet autoriteteve t atjeshme q t merret n pyetje Thomei. Nj tjetr letrporosi sht drguar drejt Qipros, ku krkohet zbardhja e transaksioneve bankare t kompanis Evdin LTD, e identifikuar me seli n kt vend.Emri i Henry Tomey, i njohur ndryshe edhe si zot i lufts, sht prmendur edhe n dshmit e Kosta Trebicks. Dshmitari ky Trebicka, pat deklaruar se Tomey kishte ardhur n Tiran, pr t zhvilluar takime me pjestar t "Meico", dhe ishte prfaqsues i Evdin LTD, e cila sht nnkontraktore mes Meico dhe kompanise AEY, me pronar Efraim Diverol.