Mbledhja e grupit socialist dje shrbeu pr t rifreskuar vendimin e ksaj partie q t mos marr pjes n asnj votim n Parlament, edhe pse deputett angazhohen n diskutime dhe debate pr ligjet t cilat jan n proces. Ashtu si bojkotuan votimin e antarve t rinj t Gjykats s Lart, bojkot q n fakt u kushtoi, pasi mund t kishin kaluar me votat e tyre dhe t LSI-s kandidatt q nuk i donte mazhoranca, PS ka vendosur t mos votoj as ligjet n seancn e sotme. Gjithashtu, msohet se deputett do t krkojn me ngulm shtyrjen e ligjit pr Shrbimin Informativ Shtetror, t cilin kjo parti e ka kritikuar fort. Burime zyrtare nga mbledhja bn t ditur se n mbledhjen e radhs t grupit socialist, sht rikonfirmuar vendimi pr t mbajtur qndrim bojkotues n momentin e votimit t projektligjeve. N seancn e s hns, ku u diskutuan shkurtimet n buxhet, opozita nuk u b pjes e saj. Kshtu ndodhi edhe n seancn ku u votua komisioni hetimor pr Masakrn e Tivarit dhe dekrete t kreut t shtetit. Megjithat, deputett opozitar do t jen pjes e diskutimit dhe reagimit ndaj nismave ligjore q jan n axhend.