Pep Guardiola është arsyetuar në mediat gjermane se pse po inkuadron në lojë lojtarë nga përbërja e dytë. Pep ka thënë se ata po i maltrojnë shumë futbollistët duke i inkuadruar në shumë ndeshje.
"Unë mendoj se ne po i vrasim futbollistët, po kërkojmë shumë prej tyre , por ata nuk janë robotë dhe kanë nevojë edhe për pushim. Kjo gjë është mëse e vërtetë dhe nuk po i ndodh vetëm Bayernit por edhe Leverkusenit e Dortmundit. Është e pamundur të luash cdo tre ditë dhe të hedhësh në fushë të njëjtët futbollistë" ka thënë Guardiola../Indeksonline/

AdPlatformZone = {id: "f95795dd0",format: "410x0"};