Mazhoranca do t pres deputett e opozits q t zn vendet e tyre n Komisionin Hetimor Parlamentar pr zgjedhjet e 28 qershorit. Deputeti Eduard Halimi, antar i ktij komisioni, tha dje se deputetve socialist do t’u jepet nj shans i dyt e pr kt arsye nuk ka nj dat t sakt pr nisjen nga puna t komisionit. “Komisioni nuk do ngutet, komisioni ka gjith kohn e duhur. sht shum e rndsishme q opozita t vij n komision, do presim besoj dit pas dite, q antart e opozits t ulen n kt komision, n mnyr q t jen t ndershm qoft moralisht qoft edhe me elektoratin pr t hetuar transparencn q ata e kan krkuar me kaq ngut gjat gjith ksaj kohe. Do t presim q antart e komisionit t vijn, sigurisht q pastaj komisioni do jet i detyruar t zbatoj vendimin e Kuvendit t Shqipris”, - deklaroi deputeti i PD-s, Eduard Halimi. Komisioni i krkuar nga opozita dhe i miratuar nga mazhoranca ka n prbrje t tij 15 deputet, t gjith antar t komisionit t ligjeve. Ndrkoh q Partia Socialiste ka deklaruar mosnjohjen e tij, mazhoranca do t prfaqsohet nga Rusmali, Gumi, Halimi, Trashani, Paloka, Nao dhe Alibeaj.