Dalngadal e hna duket se po i jep fund krizs ajrore q ka prfshir Europn si pasoj e res vullkanike te ardhur nga Islanda. Komisioneri pr Transportin n BE, Sim Kallas tha se q nga sot do t jen operative gjysma e fluturimeve. Vendimi erdhi pasi kompanit ajrore Air France, Lufthansa dhe kompania hollandez ajrore, testuan kushtet atmosferike dhe doln n prfundimin se hiri vullkanik nuk krijon asnj problem pr motort e avionve. Aktualisht raportohet se n Itali, Franc, Poloni, Hungari, Kroaci, Turqi, Bullgari, Norvegji jan hapur nj pjes e aeroporteve. N funksion t plot jan Rusia dhe Spanja. Edhe aeroporti i Tirans "Nn Tereza", ka nisur fluturimet me Romn, Barin, Athinn dhe Stambollin.

Vendet q do t vazhdojn t qendrojn t mbyllura jan Britania e Madhe, Irlanda, Rumania, Zvicra, Danimarka, Finlanda etj. Por nga ana tjetr n Island vullkani vazhdon t lshoj tym ndrsa ekspertt thon se nuk dihet se kur ky aktivitet do t mbaroj.