Kryetari i Aleancs pr Ardhmrin e Kosovs, Ramush Haradinaj, krkoi sot q drejtsia t hetoj aktivitetet e dyshimta t Shrbimit Informativ t Kosovs, pasi q, kjo organizat, si tha ai, ka vepruar n mnyr ilegale.Haradinaj tha se ai personalisht asnjher nuk ka qen i rrezikuar fizikisht nga njerz t ksaj organizate, porse ka pasur tentime pr dmtim t imazhit t partis s tij.Numri nj i AAK-s gjithashtu ka mohuar se ai personalisht t ket pasur takime ndonjher me njerz t SHIK-ut.Organizata SHIK nuk sht nj organizat kombtare. Nuk i ka shrbyer gjith kombit, por nj grupacioni t njerzve. Si e till, ka qen joligjore dhe gjithsesi q duhet t zbardhen t bmat e ksaj organizate. Ky sht qndrim i yni i vazhdueshm dhe ndihmes pr Kosovn, deklaroi Haradinaj, raporton RTK.Haradinaj, gjat nj konference me gazetar, po ashtu ka thn se politika nuk duhet t przihet dhe t ket ndikim n hetimet pr dshmit e Nazim Bllacs, sepse, sipas tij, kt pun duhet ta kryej drejtsia dhe organet tjera t rendit.