E ndrsa n Bruksel ka nisur t shqyrtohet raporti i ekspertve pr liberalizimin e vizave me Shqiprin dhe Bosnje – Hercegovinn, n Tiran, ministri i Brendshm Lulzim Basha, deklaron se vendi yn sht i pari vend jo-antar i BE q nnshkroi marrveshjet e ripranimit dhe zbaton me prpikmri, protokollet me do vend antar.

Lulzim Basha “Shqipria sht angazhuar n nj fushat intensive pr t informuar qytetart e saj se procesi i shumdshiruar i liberalizimit t vizave, do t thot lehtsim i lvizjes s lir t tyre dhe jo i qndrimit dhe punsimit, duke shpresuar se liberalizimi i vizave nuk do t rris migracionin. Edhe nga vlersimi i partnerve, nga qllimi dhe prmbajtja, Shqipria sot ka prafruar trsisht politikat migratore me standartet e BE, ndrsa jemi t ndrgjegjshm se kemi t gjith prvojn pr t vazhduar n kt fush, ku politika migratore padyshim do t prbj nj dimension t rndsishm t procesit t integrimit n BE, q padyshim do t mbetet edhe n fokusin e puns s strukturave t Ministris s Brendshme. “

Minsitri Basha Deklaroi se sot Shqipria nuk konsiderohet m nj rrug tranziti pr trafikun e qnieve njerzore.

Lulzim Basha "Ashtu sikurse sht theksuar edhe nga partnert, prej m se gjasht vjetsh numri i personave t trafikuar prmes Adriatikut ka arritur n zero, nj sukses i patjetrsueshm pr nj vend q dikur shnonte vetm n humbje jete pr shkak t trafikut t paligjshm qindra t till do vit, pr nj numr t madh vitesh."

Prej disa ditsh Ministria e Brendshme po bn nj fushat intensive informuese se far do t prfitojn shqiptart nga lvizja pa viza n hapsiren e zones Shengen, me qllim q, heqja e vizave t mos sjell emigrim t shqiptarve drejt vendeve t BE.