T gjitha institucionet ekzistente n Kosov me rol hetues, q nga paslufta ia kan msyer Administrats Tatimore t Kosovs. E fundit q ka nisur hetime ndaj ktij institucioni, sht edhe Zyra Evropiane n Kosov pr Rend dhe Ligj - EULEX. Hetimet kan nisur pas informatave se n ATK po zhvillohet korrupsion n lidhje me tatimet e bizneseve. Saktsisht, sipas burimeve t Expressit, agjentt e ktij institucioni po bjn lojra me kto tatime duke selektuar biznese t ndryshme pr zvoglim t tatimeve t tyre apo shlyerjes n mas t madhe t ktyre tatimeve.Hetimet kan filluar ndaj ATK-s pr shkak t shlyerjeve t borxheve dhe selektimit t bizneseve t caktuara pr zvoglimin e tatimeve t tyre dhe gjra t ktij lloji, tha ky burim i Expressit. Para disa ditsh, edhe Oda Ekonomike Amerikane e ka shpallur ATK-n si nj ndr institucionet m t korruptuara n Kosov, ku bizneset s`kan are pa iu nnshtruar haraeve t saj.Shlyerja e borxheve t tatimeve ka nisur qysh n kohn e ish-ministrit Haki Shatri dhe ish-drejtorit Jonuz Kastrati. N at koh ka qen nj luft mes ktyre dy institucioneve sa u prket ktyre shlyerjeve. Shlyerja e borxheve tatimore, tregojn burime t Expressit, sht nj prej krimeve m t mdha ekonomike q sht zhvilluar n vend. Ministria e Ekonomis dhe Financave n fillim t ktij viti u pati dhn nj afat bizneseve q t shlyejn borxhet e tyre brenda nj periudhe kohore dhe kjo ministri do t`i liroj ata nga dnimet. Edhe kjo nuk sht realizuar dhe bizneset jan selektuar pr lirim dhe nga kto dnime dhe pagim tatimesh. Pr krejt ktyre EULEX-i ka vendosur q t`i bjer n der ksaj administrate t rndsishme kosovare.N ann tjetr, zyrtar t EULEX-it nuk mohojn se kan nisur hetime ndaj ksaj administrate. Ata thon se aktualisht nuk mund t prgjigjen rreth ksaj pr shkak se sht spekulative kjo shtje dhe vet pyetjet rreth ktyre hetimeve.EULEX-i nuk jep prgjigje as komente pr pyetjet spekulative nse jemi duke hetuar persona apo institucione, tha Kristina Herodes, zdhnse n EULEX. Ajo nuk ka lshuar asnj fjal m shum pr kt shtje. Administrata Tatimore e Kosovs, tash sa koh u sht nnshtruar shum hetimeve n lidhje me shlyerje t borxheve t bizneseve kosovare. Por, kurr nuk jan paraqitur raste nga organet hetimore.