Deputett

Deputett e partis opozitare greke "Demokracia e re" kan ndrmarr nj nism pr ta ndrkombtarizuar incidentin e Himars, ku gjeti vdekjen shtetasi Aristidh Guma. Kryetari i grupit parlamentar opozitare n Athin, Jorgos Kumutsakos, njkohsisht eurodeputet i ka drguar nj letr kolegve t tij t Parlamentit Europian, si edhe Komisionit Europian, ku dnohet ashpr sulmi, sipas tij, ndaj minoritetit grek n Shqipri. Gjithashtu, deputeti grek krkon informacion nga autoritetet e Brukselit, nse ata jan vn n dijeni nga pala shqiptare pr kt incident. Deputett opozitar grek n letrn e tyre krkojn gjithashtu nga Komisioni Europian drgimin e nj note proteste n adres t qeveris shqiptare pr t dnuar ngjarjen dhe q vrasja e Aristotel Gums t prfshihet n raportin e KE-s pr Shqiprin, si nj sulm ndaj minoriteteve etnike.
#