N Europ sht rikthyer srish frika nga hiri vullkanik q vjen nga Islanda. Autoritetet n Spanj mbylln 15 aeroporte si pasoj e nj reje tjetr q sht paralajmruar t kaloj n pjesn perndimore t vendit. Nuk do t ket asnj fluturim t paktn deri n orn 18.00.

Agjencia Europiane pr Kontrollin Ajror Eurokontroll tha se pritet mbyllje e aeroporteve edhe pjesn veriore t Portugalis dhe jug t Francs. Pak dit m par, hiri vullkanik detyroi Irlandn e Skocin t mbyllnin pr disa or hapsirn ajrore. Muajin e kaluar, shprthimi i vullkanit n Island paralizoi t gjith Europn, duke bllokuar npr aeroporte dhjetra mij udhtar.