Tiran (start)- N ambientet e Kuvendit t Shqipris, prfaqsuesit e shtetit, deputet, e njerz t thjesht kan
homazhe pr t ndjerin Bashkimi Gazidede, nj personalitet i njohur dhe shum i prfolur i politiks shqiptare t pas viteve 90. N nderim t tij, zhvilluan homazhe dhe Kryeministri Sali Berisha dhe Kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli. Gazidede ka qen deputet n periudhn '91-'92 dhe m pas kryetar i Shrbimit Informativ Kombtar, (1992-1997). Ai ka punuar si lektor matematike n Universitetin e Tirans.Gazidede rrjedh nga nj familje e njohur e Dibrs, e prndjekur nga regjimi komunist. Ai studioi pr matematik n universitetin e Shkodrs, t cilin e prfundoi me rezultate t shklqyera. M pas punoi si msues n mjaft shkolla t rrethit t Dibrs, pr shkak t biografis. Vetm n fund t viteve '80 ai filloi si lektor n universitetin e Tirans.