Vetm pak koh nga miratimi i strategjis s re pr sigurin e vendeve t rajonit, Ministri i Mbrotjes Arben Imami deklaron qendrimin e qeveris shqiptare ndaj problemeve q shfaqen n disa vende t rajonit.

Imami “Qeveria shqiptare nuk sht pr asnj ndryshim t kufirit dhe mbshtet zgjerimin e vendeve antare n NATO.”

Sipas Ministrit Imami bashkpunimi rajonal do t ndikoj jo vetm n rritjen e siguris, por do t'i shrbej paqes dhe stabilitetit. Pr kto arsye Imami i sht referuar incidenteve n veri t Kosovs, Maqedonis si dhe Bosnje Hercegovins.

Kto deklarata Ministri i Mbrojtjes i dha gjat nj seminari mbi bashkpunimin pr sigurin n NATO.