Pes vjet pas katastrofs s tsunamit q goditi Azin, njerzit n vendet prreth Oqeanit Indian kan prkujtuar 250 mij viktimat e 26 dhjetorit t vitit 2004. N provincn Aceh, ku gjetn vdekjen 170 mij persona u mbajtn lutje n xhami dhe para varreve masive. Ceremoni prkujtimore u zhvilluan edhe n Tailand dhe Indi, ku e humbn jetn m shum se 50.000 persona. Por n kt prvjetor, n Indonezi sht shnuar nj trmet i fuqishm.
Sipas Institutit Amerikan t Gjeofiziks, lkundjet ishin 6.7 ball t shkalls Rihter. Deri tani nuk raportohen viktima apo dme materiale.