Prioriteti i diplomacis shqiptare duhet t jet integrimi europian i vendit. Kreu i shtetit, kryeministri Berisha dhe shefi i diplomacis Meta u kan krkuar prfaqsuesve diplomatik n konferencn vjetot t ambasadorve, t punojn intensivisht me qllimin e vetm, integrimin sa m t shpejt n familjen europiane. Kryeministri Berisha u ka krkuar ambasadorve t punojn shum pr t promovuar shum dhe arritjet ekonomike dhe resurset turistike t Shqipris si nj pik e fort kjo, pr imazhin e nj vendi q krkon integrimin europian. Duke e par ndr t tjera dhe si kusht pr arritjen e ktij objektivi dhe dialogun dhe bashkpunimin rajonal, krert m t lart t shtetit kan apeluar dhe pr forcimin e marrdhnieve me Serbin. N konferencn e ambasadoreve, e cila do t mbahet pr 2 dit, ministri i jashtm ka krkuar q shum shpejt t shihet mundsia e rishikimit t ligjit pr politikn e jashtme n kuadr kjo, t reformimit t shrbimit diplomatik.