Gjenerali Benjamin Mixon, nj nga ushtarakt m t lart amerikan n Irak, akuzoi Ministrin e Brendshme irakiane se po dmton prpjekjet e amerikanve pr t vendosur paqen n nj nga provincat m t trazuara t vendit duke bllokuar rekrutimin e policve.Zyrtar t Ministris s Brendshme irakiane po bllokojn prej muajsh rekrutimin e 6 000 oficerve t policis q vijn nga komunitete sunite, shiite dhe kurde t pronvics Diyala, pavarsisht nga miratimi i kryeministrit irakian Nuri al-Maliki, theksoi gjenerali I divizionit."I kemi ln koh qeveris t veproj", deklaroi ai n nj videokonferenc q nga Iraku, duke i vlersuar prarjet fetare, sidomos ato n Ministrin e Brendshme, shkaktare t ktyre bllokimeve.Provinca Diyala, q shtrihet n lindje dhe n veri t Bagdadit, po ndeshet me fluks rebelsh q vijn nga Al-Anbari, ku kryetart e fiseve luftojn me grupe sunite ekstremiste t lidhur me Al-Kaidn, shpjegoi ai.