Kryeministri i Turqis, Rejjep Tayyip Erdogan mund t prballet me pyetjet se a po largohet Turqia nga perndimi dhe apo lviz drejt Iranit, gjat takimit q do t ket javn e ardhshme me presidentin e SHBA-s, Barack Obama.Erdogan, partia e t cilit ka rrnj islamike, do ta vizitoj Washingtonin n kohn kur Ankaraja po synon q t kultivoj marrdhnie m t fuqishme me Teheranin, gj q ka shtuar brengat n radht e aleatve perndimor t Turqis.Erdogan dhe Obama pritet q t diskutojn pr programin brthamor t Iranit dhe pr at se a sht Turqia n gjendje q t drgoj forca shtes n Afganistan.Irani do t jet testi kryesor pr marrdhniet mes Turqis dhe SHBA-s, tha Ian Lesser, nga Fondi gjerman i Marshallit.Sipas mendimit t SHBA-s, marrdhniet gjithnj e m t fuqishme t Turqis me Iranin kan zbutur izolimin e Teheranit, n kohn kur Washingtoni po tenton t bind Iranin q t heq dor nga programi i vet brthamor.Muajin e kaluar, Erdogan vizitoi Teheranin, pr t nnshkruar marrveshje tregtare dhe pr gaz, me rast ai u prit nga presidenti i Iranit, Mahmoud Ahmadinejad.