Prof. dr. Kastriot Islami shprehet në një intervistë për standard pro idesë së hedhur nga Kryeministri
Deputeti socialist, Kastriot Islami, shprehet pro votimit elektronik. N nj intervist pr “standard” ai sqaron se kjo mnyr sht trsisht e mundur dhe do t zgjidh shum nga problemet e sotme me zgjedhjet. “Gjithsesi, - shton Islami, - edhe n kt rast duhet nj vullnet pr ta batuar at, sepse asnjher roli i njeriut nuk mund t eliminohet plotsisht”. Madje, ligjvnsi socialist mendon se kjo mnyr mund t jet trsisht e zbatueshme edhe pr zgjedhjet lokale t 2011-s kur do t zgjidhet dhe kreu i ri i Bashkis s Tirans.


Zoti Islami, sa sht e mundur t realizohet votimi elektronik n vendin ton?


Nuk ka arsye prse t mos realizohet votimi elektronik nga pikpamja teknike. Do t sugjeroja me kt rast t studioheshin disa tipa t votimit elektronik. Kjo do t jepte mundsi t prcaktohej me saktsi far kushtesh nevojiteshin dhe cilat do t ishin avantazhet dhe dizavantazhet n kushtet e vendit ton. Po kshtu, duhet pasur parasysh se implementimi i ktij sistemi do t krkonte prve nj serie aktesh nnligjore pr kalibrimin e softuerve t tyre, vendosjen dhe prdorimin e tyre e tjer, e tjer.


A do t zgjidhte kjo metod problemin e zgjedhjeve n Shqipri, kontestimet, akuzat pr munges transparence etj.?


Futja e ksaj teknologjie do t sillte shum avantazhe (natyrisht duhet par m konkretisht opsioni i zgjedhur) sepse do t zvendsonte “komisionert”, pra njeriun. Kshtu mund t zgjidheshin prfundimisht shum nga llojet e manipulimeve q kryhen gjat zgjedhjeve t lidhura me identitetin, listat e zgjedhsve, numrimin (varet nga lloji i makins elektronike pr votim/numrim) e tjer, e tjer. Por asnjher nuk duhet harruar se n themel t zgjedhjeve t lira e t ndershme qndron vullneti politik pr t’i zhvilluar ato n prputhje me standardet demokratike. Pra, asnjher roli i njeriut nuk mund t eliminohet plotsisht dhe futja e teknologjive moderne, nse mungon vullneti politik pr zgjedhje t lira e t ndershme, vese on n sofistikimin e teknikave t manipulimit, duke i
ato m t vshtira pr t’u dalluar apo pr t’u kapur. Shkurtas, do t thosha q futja e ktyre teknologjive zvoglon ndjeshm manipulimet dhe pr rrjedhoj kontestimet, por t mos mendohet se arrihet mrekullia ekstreme, nse vullneti politik nuk ekziston. Duhet pasur parasysh q edhe n vendet ku aplikohet votimi elektronik, parashikohet “auditi i numrimit” pr t verifikuar prputhjen e “votimit/numrimit elektronik” me realitetin q “magazinohet klasikisht”.


PS sht e gatshme t mbshtete ket mnyr?


Normalisht nuk do t kishte asnj arsye q forcat politike n Shqipri t mos t pranonin t studionin futjen e nj teknologjie standarde t votimit elektronik q ka qen e suksesshme n vendet e tjera demokratike.


A mund t realizohet votimi elektronik pr zgjedhjet e 2011-s, pra zgjedhjet e afrta lokale?


Varet nga lloji i teknologjis q do t zgjidhet. Varet sa shpejt do t arrihet mirkuptimi pr t studiuar kt opsion. Duhen
pasqyrimet n Kodin Zgjedhor dhe n t gjitha aktet nnligjore t KQZ-s. Nse ka vullnet, kjo teknologji mund t aplikohej pr zgjedhjet pr Bashkin e Tirans.