Tiran (Start)- Prokuror dhe ekspert serb nuk do t hetojn n terren pr ekzistencn e nj klinike t trafikimit t organeve t serbve n nj fshat t Matit n Shqipri. Ky pretendim sht ngritur nga pala serbe dhe n shkrimet e ish kryeprokurores s Gjykats s Hags Karla del Ponte, n librin e saj "Gjuetia", ku prmend ekzistencn e nj klinike t transplatimit t organeve t serbve t kapur nga ish UK-ja me qllim trafikimin e tyre. Zdhnsja e Prokuroris shqiptare Holta Zhiti tha pr BBC n se plqimin pr hetime nga pala serbe e japin vetm shteti shqiptar, autoritetet dhe prokuroria shqiptare. "Ende nuk mund t them se n 'tratativa jan kto bisedime", tha Zhiti.Njoftimi zyrtar i Prokuroris shqiptare sht
pas takimit t Kryeprokurores Ina Rama, me Prokurorin serb t krimeve t lufts Vladimir Vukevi, i cili t hnn mbrriti n Tiran. N njoftimin zyrtar t prokuroris shqiptare thuhet se zonja Ina Rama n takim me zotin Vukevi ka
prezent rezultatet e nj procesi ispektimi dhe verifikimi t prbashkt t kryer n vitin 2005 dhe me hetues t ardhur nga Haga dhe prokuror t Matit n disa zona dhe ambiente n Burrel, ku u arrit n konkluzionin e prbashkt se nuk kishte gj t vrtet rreth shkrimeve t Karla del Pontes pr ekzistencn e nj klinike t transplantimit t organeve t serbve t deprtuar nga ish UK ja pr n Shqipri. QIK/Start