Sekretarja e Shtetit, Hillary Clinton, emron ish-ambasadoren n Kosov

Sekretarja e Shtetit e SHBA-s, Hillary Clinton, ka vendosur ditt e fundit q t shtoj organikn diplomatike t Uashingtonit zyrtar pr Ballkanin. N Ministrin e Jashtme t Shteteve t Bashkuara t Ameriks sht ngritur ditt e fundit nj organizm i rndsishm, i cili do t koordinoj t gjith punn e Uashingtonit pr Ballkanin. Dhe n krye t ksaj zyre sht vendosur nj diplomate q e njeh mir rajonin ton dhe q cilsohet si nj talent n “State Department”. Bhet fjal pr Tina Kaidanow, aktualisht zvendsndihms i Sekretarit t Shtetit pr Europn dhe Euroazin. Zonja Kaidanow ka shrbyer edhe si shefe e zyrs s SHBA-s n Prishtin dhe sht n fakt ambasadorja e par e Shteteve t Bashkuara n shtetin e ri t Kosovs. Mediat serbe e shohin pa entuziazm kt lvizje t administrats s dikasterit q drejton Clinton, pasi zonja Kaidanow konsiderohet sipas qarqeve t Beogradit si “antiserbe”. E prditshmja serbe “Blic”, e cila shkruante dje pr lvizjet n Departamentin e Shtetit, theksonte se “ambasadorja e par amerikane n Prishtin sht e njohur me qndrimet e saj antiserbe dhe nj grua, pr t ciln vlersohet se me gjallrin e vet ka kontribuar shum n shpalljen e Deklarats pr Pavarsin e Kosovs. Kaidanow, q n vitet ‘90, kur ishte bashkpuntore e Richard Holbrooke ishte e njohur q n do problem t gjej ‘nacionalizmin serb’ dhe ‘propagandn serbe’”. E prditshmja e Beogradit “Blic” citonte nj analist serb me qndrim n Uashington, pikrisht Obrad Kesi. Sipas tij, “zgjedhja e Kaidanow n administratn amerikane (zvendsndihms i Sekretarit Shtetror pr Europn dhe Euroazin) nuk sht e mir pr Serbin, sepse ajo asnjher nuk e ka fshehur simpatin dhe ’sht me rndsi, antipatin ndaj shteteve t caktuara”, Kesi theksoi se gjat lufts n Bosnj-Hercegovin, Kaidanow, n kabinetin e saj ka mbajtur flamurin e madh kroat n mur.


Tina Kaidanow mori postin zvendsndihms i Sekretarit t Shtetit pr Europn dhe Euroazin n gushtin e vitit 2009. N kapacitetet e diplomatike zonja Kaidanow sht prgjegjse pr
shtjet e Greqis, Turqis dhe Kaukazit. M par se t merrte kt detyr ajo ka punuar si shefe e misionit dhe m von ambasadore e SHBA n Republikn e Kosovs. Zonja Kaidanow ka shrbyer si shefe e misionit dhe ambasadore e SHBA-s n Bosnj-Hercegovin nga viti 2003 deri n vitin 2006. Para vitit 2003, ajo ka punuar si asistente speciale pr shtjet europiane n kabinetin e zv.sekretarve t Shtetit, Strobe Talbot dhe Richard Armitage. Zyrtarja e sapoemruar si “e plotfuqishme” e zonjs Clinton pr Ballkanin sht nj antar i shrbimit diplomatik amerikan dhe nga viti 1998 deri n 1999 ka qen asistente speciale e ambasadorit t SHBA n Shkup, Christofer Hill, i cili ishte n fakt dhe njeriu ky i Uashingtonit n Ballkanin e trazuar nga lufta. Zonja Kaidanow ka nj sr titujsh akademik pr arte, filozofi dhe shkenca politike nga Universiteti i Pensylvania-s dhe Columbia University i Nju Jorkut.
#