Komisioni pr Politikn e Jashtme zhvilloi dje nj seanc dgjimore me dy kandidat pr ambasador pran Misionit t OSBE-s dhe Organizatave Ndrkombtare n Vjen si dhe n Uashington rezident, Shtetet e Bashkuara t Ameriks, Republikn e Panamas dhe n Republikn Domenikane, jorezident. Sekretari i Prgjithshm i Ministris s Punve t Jashtme, Gazmend Turdiu, prezantoi dy kandidaturat, z. Gilbert Kalanxhi pr n Shtetet e Bashkuara t Ameriks, Republikn e Panamas dhe n Republikn Domenikane, dhe Spiro Koi pran Misionit t OSBE-s n Vjen. Koi ishte dekretuar nga Topi si ambasador n SHBA, por m pas sht kthyer mbrapsht pr t’u zvendsuar nga Kalanxhi. Fillimisht, antart e komisionit u njohn me prezantimin e Kalanxhit, i cili konsideroi si me rndsi forcimit t marrdhnieve dypalshe si dhe nxitjen e takimeve n nivele t larta. Ai theksoi rndsin e forcimit t bashkpunimit n fushn e siguris, politiks dhe ekonomis. Kalanxhi tha se nj rndsi t veant do t jet nxitja e liberalizimit t vizave midis vendeve q ai do t prfaqsoj dhe Shqipris. Kjo, sipas tij do t ishte nj nxitje e mir pr shkmbimet tregtare, politike por edhe kulturore. Kandidati pr ambasador n Shtetet e Bashkuara t Ameriks theksoi se nj rndsi t veant do t ket bashkpunimi me SHBA pr nxitjen e mtejshme t pavarsis s Kosovs me vendet q ende nuk e kan njohur.