Qindra banorë të Kalifornisë veriore janë evakuuar si pasojë e zjarreve të mëdha që kanë përfshirë Kaliforninë, që kanë lënë të shkrumbuara territore të mëdha të vendit.
Sipas të dhënave, deri të dielën, zjarri ka djegur 24 shtëpi dhe 26 objekte të tjera. Pasi që flakët kanë rrezikuar më shumë se 6,000 shtëpi, autoritetet kanë urdhëruar evakuimin e më shumë se 12,000 banorëve, transmeton Indeksonline.

AdPlatformZone = {id: "549fcab82",format: "410x0"};


Zjarri kishte filluar të mërkuren e kaluar afër Liqenit Lake, në veri të Santa Rosas. Ndërkaq, të premten Guvernatori i Kalifornisë, Jerry Brown, ka deklaruar gjendje emergjente në vend. /Indeksonline/ 
https://


 California's 'Rocky Fire' swells to 54,000 acres http://t.co/gziH4a5v1c via @NBCNews #rockyfire #wildfires pic.twitter.com/o3nxH9FA8Z


— Climate Nexus (@ClimateNexus) August 3, 2015


Crap. Save the goats. #Rockyfire pic.twitter.com/WT5D3hLJje


— Katester (@katesac) August 3, 2015