Komisioneri i Bashkimit Europian per Transportin, z. Sim Kallas vlersoi progresin q Shqipria ka
ne reformat n fushn e transportit. N nj takim q zhvilloi n Leipzig, t Gjermanis, n Forumin Ndrkombtar t Transportit, ministri Olldashi krkoi mbshtje pr ngritjen e selis s Traktatit t Komunitetit t Transportit pr Europn Juglindore, n Tiran. N takim u bisedua dhe pr krksen q marrveshja pr njohjen e lejeve t drejtimit t automjeteve me Italin, t shtrihej n nivel komunitar, me qllim eleminimin e bisedimeve bilaterale me secilin shtet pr kt shtje. Gjithashtu komisioneri Kallas prshndeti politikn e ndjekur nga qeveria shqiptare n qarkullimin e lir t njerzve dhe mallrave, si nj nga komponentt kryesor n procesin e intergrimit dhe zhvillimit t ekonomis s Shqipris, si dhe vlersoi rolin pozitiv t Shqipris n rajon.