'Ndeshjet e djeshme ishin perla të vërteta në historinë e futbollit botëror"
I impresionuar nga Argjentina, Kryeministri Sali Berisha duket se ka “tradhtuar” dashurin pr Francn, e cila mori me vete valixhet n kt kampionat botror t Afriks s Jugut. N rast se n mbledhjen e shkuar t grupit parlamentar t PD-s Berisha tha se ndjek vetm prmbledhjen e golave, kt her, me afrimin e finales, duket se sht ulur me koh t plot pran ekranit t televizorit pr t par t paimagjinueshmen, sipas tij, skuadrn e Argjentins. Ndaj, z. Berisha dje u ndal gjat n zhvillimet e mdha n Afrikn e Jugut, madje duke
humor me deputett demokrat. Berisha iu drejtua atyre: “Zonja deputete, zotrinj deputet, duke falnderuar miqt e mi q me telefon m rikujtuan pr ndeshjet e mdha q po zhvilloheshin dhe un lash at q kisha para dhe iu drejtova TV-s. Mund t them se ndeshjet e djeshme ishin perla t vrteta n historin e futbollit botror. Po un, si jo ekspert, pash dy gjra. Do i lejoj vetes t bj dy komente. Nj Argjentin q m kujtoi Holandn e kulmit t saj. Nj Argjentin furtun, e shpejtsive t papara ndonjher n stadium dhe nj Gjermani me nj prgatitje fizike dhe programim t shklqyer, i kishte t dyja q i dhan fitoren asaj. Kishte nj programim preciz t fuqishm, t paparashikueshm”. M tej, Berisha foli me detaje pr ndeshje t veanta, duke pohuar: “Ajo q bri arbitri, ishte nj marrzi, sepse ai ishte nj gol i qart dhe i sigurt, por nuk mund t them se Gjermania nuk demonstroi nj shkall t lart. Pra, mund t’ju them se m’u prish axhenda, e kisha ndrmend t shikoja vetm ndeshjet e fundit, tani po pres t shoh me 3 korrik, q sht pothuajse finalja, Argjentina dhe Gjermania. Do t’i ndjek t gjitha, po ajo e tregoi se sht faktikisht finalja, por ndoshta jo”. Sipas Kryeministrit, Argjentina kishte nj prgatitje atletike t paimagjinueshme. Ai tha: “ka mund t them, sht se un nuk jam fare tifoz, por keqardhje kam ndier pr t dyja, edhe pr Italin edhe pr Francn, por edhe pr Anglin, se kto mund t dilnin t paktn n gjysmfinale, por nuk e shtyn dot, gjeopolitika sht gjeopolitik, jo m kot u uan n Johanesburg, e kishte edhe ajo kuptimin e vet. Pr ta mbyllur, dje (pardje), filluan ta ndjekin kampionatin ata q do t’i quaja jo bastexhinj dhe ftoj t gjith politikn t bashkohemi me qytetart dhe t ndjekim kampionatin”, - u shpreh Kryeministri Berisha.