Kryeministri Sali Berisha priti dje n mesdit ekipin kombtar t basketbollit t meshkujve n prag t ndeshjes pr eliminatoret e kampionatit evropian t basketbollit. Kryeministri i uroi suksese ekipit ton kombtar pr ndeshjen e par me shpresn se ajo do t jet nj fillim i mir pr garn n vazhdim. Prfaqsuesit e ekipit kombtar premtuan pr nj angazhim dinjitoz n kt kampionat. Ndrsa kapiteni bri dhe nj prezantim t skuadrs nj pjes e t cilve jan pasardhs t emrave t njohur t basketbollit shqiptar. Kreu i qeveris shprehu besimin se ekipi yn kombtar i basketbollit do t dij t jap vlerat m t mira dhe traditn e ktij sporti n Shqipri. “Kam besimin q n kt kampionat do t shnoni arritje t mdha. Mnyra serioze me t ciln keni punuar, kombinimi i skuadrs, strvitja rigoroze jan prerogativa pr t pasur sukses”, - tha ai ndrsa siguroi se mbshtetja ndaj sporteve sht n vmendjen e qeveris dhe pr kt i ka krkuar vazhdimisht Ministris s Turizmit, Kulturs, Rinis dhe Sporteve nj vmendje konstante pr zhvillimin e sportit n prgjithsi. N prfundim t takimit ekipi kombtar i basketbollit i dhuroi Kryeministrit flamurin e Federats Shqiptare t Basketbollit, nj bluz t ekipit ton kombtar si dhe nj top basketbolli me firmat e t gjith pjestarve t ekipit.