Protesta

Bujqit krkojn dmshprblim pr tharjen e tokave t mbjella me bim t arave, foragjere dhe pem frutore

Kjo ver pr banort e Lugins s Matit, kaloi duke u shkaktuar atyre nj dm edhe m t madh se ai i vitit t kaluar kur nga fara shterp e misrit nuk morn asnj kilogram misr. Dje n ort e paradites, qindra banor t Komuns Su, kan protestuar n rrugn nacionale Burrel-Klos, n afrsi t nnstacionit elektrik t Suit. Ata kan bllokuar pr disa minuta edhe rrugn nacionale. Shkak pr tharjen e ksaj lugine me gjatsi rreth 20 kilometra q shtrihet nga Klosi deri n Burrel, sht
dmtimi i kanalit t Klosit, n dy-tre segmente t gjatsis s tij. Dy fshatra prkatsisht Su, qendr e po ksaj komune dhe Kujtim, kan krkuar n protestn e dits s sotme, dmshprblim pr tharjen e tokave t mbjella me bim t arave, foragjere dhe pem frutore. Banort tepr t irrituar krkojn nga qeveria q t hetoj pr prgjegjsit q administruan fondin e dhn pr rikonstruksionin e kanalit. Nj nga banoret n kt protest, Dashurie Bodini, duke treguar nj qese me rrush t thar, tha pr “Shqip”, se dmi i shkaktuar nga tharja pr pikn e ujit t tokave, sht shum i madh, dhe e vetmja zgjidhje mbetet kompensimi yn pr dmin e shkaktuar. “Jan jo pak, por rreth 7 mij hektar tok, q jan thar dhe askush nuk sht kujtuar pr zgjidhjen e ktij problemi”, thot Liman Lai, agronom i dal n pension. Nuk ka gj m t dhimbshme pr bujqit t cilt jan t detyruar t shkulin misrat e thar pr uj. Sipas tij, nj vit m par pr rehabilitimin e ktij kanali, u dhan nga qeveria 130 milion lek t reja. “Kontrolli i Lart i Shtetit duhet t vej dor, pr t gjetur se ku kan prfunduar kto para”, thot Mexhit Dema nj tjetr banor i Suit, pjesmarrs n protest.


Sipas banorve, ata jan ankuar n do struktur, por as kryetari i komuns nuk e ka vn “ujin n zjarr”. Ndrkoh, banort akuzojn edhe shoqatn e vaditjes s tokave dhe Ndrmarrjen e Bordit t Kullimit Mat, pr menaxhim jo t mir t fondeve t dhna pr rehabilitimin e ktij kanali. I kontaktuar n telefon drejtori i Bordit t Kullimit t Tokave, Hajdar Kurti, sqaroi se kanali vadits i Klosit, sht dmtuar n dy-tre segmente pr shkak t rrshqitjes s toks. “Kemi ndrhyr pr riparimin e tij, por n segmentin prej rreth 50 metrash n vendin e quajtur “Ura e Bals” n afrsi t fshatit Plezh t Bashkis s Klosit, ndrhyrja sht e vshtir n mos e pamundur pr munges fondesh investimi”, sqaroi Kurti.
#