Rritja e papritur e biletave t transportit privat urban n qytetin e Durrsit ka shkaktuar kaos n kt shrbim pr udhtart, q jan vn papritur prball mimeve t reja. Por prve rritjes s mimit, linjat e urbanve kan ofruar edhe nj tjetr t re pr qytetart, t cilt kan nisur t ankohen n bashki. Rritja ka hyr n fuqi dje n qytetin e Durrsit, duke
q edhe invalidt t zbriten nga autobusi. Rritja e papritur e biletave t transportit privat urban n qytetin e Durrsit ka shkaktuar kaos n kt shrbim pr udhtart q jan vn papritur prball mimeve t reja. Tashm as vrtetimet e veteranve, t verbrit apo invalidt e puns q gzojn status t veant, nuk do t mund t udhtojn m falas. Ata q jan prpjekur q t udhtojn me kto dokumente, jan ulur n tok nga fatorinot, t cilt pohojn se vetm sa kan zbatuar urdhrin. Por pr udi, mimet e biletave nuk jan rritur nga t gjitha linjat e urbanve, por vetm nga ato q kan fluksin m t madh t udhtarve. Sinjalet pr nj rritje t mimit jan dhn n mnyr t prsritur dy-tre muajt e fundit, por dje gjithka sht
realitet. Dhjetra qytetar jan detyruar t zbresin sepse fatorinot nuk i kan lejuar t udhtojn pa paguar 30 lek pr bilet. Nj tjetr problem pr qytetart e Durrsit sht edhe mungesa e aboneve, pasi punonjs t kompanis kan nxjerr nga sportelet shum pak t tilla duke ln t paknaqur nxns t shkollave, t punsuar n sektorin shtetror e privat, t cilt jan t detyruar t lvizin do dit n kt linj. Drejtori i Zyrs s Shrbimeve n Bashkin e Durrsit, Besnik Krtusha, ka pohuar pr “standard”: “Kompanit nuk kan vn n dijeni pr rritjen e mimit, nuk kemi dijeni pr rritjen e mimit t bilets dhe ne si bashki do ta diskutojm sa m par situatn e krijuar”, - tha Krtusha.