Pika e kalimit kufitar t Kapshtics ka prballuar nj fluks t gjer hyrjesh dhe daljesh t udhtarve, ku pjesa m e madhe jan emigrant shqiptar q punojn n Greqi. Drejtuesit e piks s kalimit kufitar t Kapshtics kan marr t gjitha masat pr t eliminuar pritjen para sporteleve pr marrjen e vuls hyrse, duke shmangur radht e gjata. Pr kt jan shtuar edhe 3 sportele t rinj, 4 nga kta sportele u shrbejn udhtarve q hyjn me automjete dhe 2 pr t tjert. Nga i njjti burim, msohet se sht rritur bashkpunimi me Policin Rrugore pr t shmangur aksidentet dhe problemet e tjera t qarkullimit rrugor t emigrantve t shumt, q vijn n atdhe pr pushime.