Zvendskryeministri dhe ministri i Punve t Jashtme, Ilir Meta, i prcolli dje ngushllime pr katastrofn e ndodhur n Pakistan nga prmbytjet m t rnda n historin e ktij vendi edhe ministrit t Punve t Jashtme t Pakistanit, Makhdoom Shah Mehmood Qureshi. N letrn drejtuar ministrit t Punve t Jashtme t Republiks Islamike, Makhdoom Shah Mehmood Qureshi, ministri Meta shprehu solidaritetin dhe ngushllimet e sinqerta pr viktimat e prmbytjeve t ditve t fundit n disa provinca t vendit. Po dje, ministri i Punve t Jashtme, Ilir Meta, prcolli ngushllimet e tij pr qeverin, popullin mik kinez dhe familjet e viktimave t prmbytjeve dhe shirave t dendur n kantonin Zhouqu t provincs Gansu, ku kan humbur jetn 700 vet. N nj letr drejtuar ministrit t Punve t Jashtme t Republiks Popullore t Kins, Yang Jiechi, zoti Meta shkruan: “Me hidhrim t thell msova lajmin pr pasojat tragjike t shkaktuara nga prmbytjet dhe shirat e dendura n kantonin Zhouqu t provincs Gansu, n veriperndim t vendit Tuaj, nga t cilat kan humbur jetn m shum se 700 persona”.