Eshte shoqeruar me trazira perfundimi i ndeshjes se kampionatit kilian te futbollit.

Universidad de Kili eshte kurorzuar kampion  i Turneut Open te Kilit pasi ka mundur ne ndeshjen e fundit Union Espanola me rezultatin 2-1. Kjo fitore e kualifikon skuadren Unevirsidad de Kili per ne eliminatoret e Kupes Libertadores per sezonin e ardhshem.

Festimet e tifozerive kane shkaktuar kaos me flamuj dhe tymues ne “Plaza Italia”, duke detyruar policine te nderhyje per te qetesuar situaten. Huliganet jane kthyer ne nje problem kronik per futbollin amerikanolatin.

Gjate perleshjeve me policine jane shoqeruar 245 tifoze nga 7000 qe ndodheshin ne shesh.