Ambasadori kinez ne Londer Li Xiaoming ka thene se vendi i tij i ka kerkuar Britanise se Madhe qe te rrise kapacitetin e aeroportit Heathrow te Londres me qellim qe Kina te kete mundesi te rrise numrin e fluturimeve drejt kryeqytetit britanik Lajmi eshte bere publik para vizites se kryeministrit kinez Li Keqiangbr
Ne presim qe Heathrow te kete edhe nje piste te trete ka thene ambasadori kinez Ligjvenesit britanike dhe biznesmenet pajtohen se Britania urgjentisht ka nevoje per pista te reja por shtimi i tyre ne Londer nuk perkrahet nga shumica e votuesve qe shqetesohen se vetem do te rritet zhurma ndotja e ambientit dhe rrezikohet siguria raportoi agjencia Reuters Komisioni i Aeroporteve britanike do te vendose veren e ardhshme qe ku dhe kur te rriten kapacitetet e aeroportit te Londres


br