Shtetet e Bashkuara jan kundr do lvizjeje q on n ndarjen e Bosnje Hercegovins. Sekretarja Amerikane e Shtetit, Hilari Klinton tha se vendi i saj mbshtet hapjen e dyerve t antarsimit n NATO dhe BE, por shtoi gjithashtu vendi ka shum pun pr t br.