N nj deklarat pr shtyp dhn sot, Sekretari Organizativ i PS, Blendi Klosi u ndal n krkesat e rezolutn s PE, e cila i krkon qeveris shqiptare t zgjidh krizn dhe t bj transparencn. Vendi ndodhet sot n nj kriz t thell ekonomike dhe institucionale, t deklaruar jo vetm nga opozita por edhe nga ndrkombtart, kriz pr t ciln e ka fajin vetm Sali Berisha. “Prgjegjsin e Sali Berishs e njeh edhe Parlamenti Europian i cili me nj rezolut t miratuar n mnyr gati konsensuale, me votn e t majtve dhe t djathtve, i dha Sali Berishs rrugdaljen nga kriza: lejimin e transparencs s plot t zgjedhjeve”- u shpreh Klosi.

Klosi "N Shqipri ka sot vetm nj njeri i cili mban prgjegjsi pr kt kriz, ashtu si mban n dor dhe elsin pr zgjidhjen e ksaj krize. Ky njeri sht Sali Berisha.

Sot kt rol e prgjegjsi t Sali Berishs e njeh edhe Parlamenti Europian i cili me nj rezolut t miratuar n mnyr gati konsensuale, me votn e t majtve dhe t djathtve, i dha Sali Berishs rrugdaljen nga kriza: lejimin e transparencs s plot t zgjedhjeve.

Sot i bjme thirrje Sali Berishs q ta harroj frikn e tij nga transparenca, sado e vshtir qoft kjo, t lexoj edhe njher rezolutn dhe t angazhohet pasktaj seriozisht pr t prmbushur detyrat dhe prgjegjsit q i ngarkon kjo rezolut.

T pranoj ngritjen e komisionit t ri hetimor pr zgjedhjet e 28 qershorit.

T pranoj q opozita t ket shumicn n kt komision.

T pranoj q ky komision t drejtohet nga opozita, dhe q ky komision t ket mandatin pr hetimin e materialeve zgjedhore n funksion t transparencn s zgjedhjeve t 28 qershorit.

T harroj djegien e fletve t votimit dhe cdo lloj diversioni, pengese, makinacioni e prpjekje pr t penguar punn e ktij komisioni sepse kjo do t shnonte ndarjen prfundimtare m kt parlament e me kt qeveri."