Komisioni pr Politikn e Jashtme sht njohur dje me kandidaturn e propozuar nga Ministria e Punve t Jashtme pr t prfaqsuar vendin ton n Sllovaki. Prfaqsuesi i ksaj ministrie ka miratuar Edlira Isufin si kandidaten pr kt post. M tej, komisioni sht njohur dhe me prioritetet q do t ket puna e Isufit nse Kuvendi jep miratimin pr t. Mazhoranca dhe opozita e kan mirpritur kt propozim. Edlira Isufi ka qen konsulle e prgjithshme n konsullatn shqiptare n Stamboll. E pranishme dje n komision ka qen edhe kandidatja pr ambasadore n Hungari, zonja Mira Hoxha, por angazhimet e socialistve kan shtyr prezantimin e saj pr n mbledhjen e ardhshme.