Drejtuesit e Federats Sindikale t Shndetsis s Kosovs (FSSHK), reaguan sot lidhur me vonesat q kan
shumica e komunave me pagesat prej 44 euro pr puntort shndetsor dhe tendencn e kamuflimit edhe t shums prej 5 pr qind q sht e caktuar si stimulim pr performanc t mir t punonjsve.Sindikalistt krkuan q sa m par t kryhen pagesat, ose paralajmrojn se do t nisin n terren reagimet sindikale.Gjat nj konference pr media, drejtuesit e FSSHK-s kan treguar se shumica e komunave t Kosovs nuk e kan zbatuar Marrveshjen e 14 tetorit 2008, nga e cila obligohet t kryejn pagesn e 44 eurove.Kryetari i sindikalistve shndetsor, Asllan Bajrami ka thn se edhe prkundr premtimeve t institucioneve se pagesat do t kryhen brenda ktij viti, gjendja t terren nuk sht aspak e knaqshme si rrjedhoj e neglizhencs n inicimin e procedurave nga kryetart e komunave dhe zyrtart tjer.Si komun q veohet ta quaj kt rast pr t keq dhe pr mos implementim t ksaj marrveshjeje, fjala sht pr pikn e par pr 44 euro sht komuna e Gjakovs, e cila ka paguar vetm tre muajt e par t vitit t kaluar, kurse pr vitin 2009 sht n nivelin zero, ka thn Bajrami, duke treguar se edhe komunat e tjera qndrojn shum keq me pagesa.Ai bri thirrje tek kryetart e komunave q t kryejn obligimet ndaj puntorve shndetsor brenda muajit dhjetor 2009, ose s paku t caktojn nj afat pr 3-mujorin e par 2010 q t paguhen kto borxhe, sepse n t kundrtn do t detyrohen t prdorin edhe n terren reagimet sindikale.Kryetari i FSSHK-s, Asllan Bajrami theksoi faktin se n kundrshtim me marrveshjen e arritur m 14 tetor, npr disa komuna sht
edhe prpjekje q pagesat pr stimulime t ndryshme, t cilat u takojn puntorve shndetsor t jepen si kompensim t 44 eurove.Duke rishprehur paknaqsin pr moszbatim t Marrveshjes s 14 tetorit 2008 nga shumica drrmuese e komunave sa i prket pagess s 44 eurove, Asllani ka thn se sht pritur fushata pr t filluar pagesat dhe se tani ato jan ndaluar.Kemi edhe raste t komunave kur jan t kryera pjesa e vendim marrjes npr asamblet komunale pr pagesn e 44 eurove pr gjith vitin dhe sht prit koha kur ka qene fushata dhe ather kan filluar me fushat, por pas fushats sht ndrprer dhe tentohet me kt grandin stimulativ t ndrrohen tezat se gjja po paguhet nj pjes e 44 eurove dhe shprehim dyshimin se parat jan harxhuar pr fushat, ka thn ai.