Kryetari i PSD-s i bindur se ideja e krijimit t konfederats s majt nuk mund t realizohet t paktn para zgjedhjeve t prgjithshme sugjeron pikrisht hyrjen e s majts e vetme n zgjedhje dhe m pas bashkimin e votave t saj.E majta e bashkuar, absolutisht sht nj forc dominuese, por mesa duket modalitetet dhe kushtet e nj koalicioni nuk jan t favorshme. Me sa duket nuk do t ket nj bashkim t plot paraelektoral, por ccdo gj do t varet nga ecuria e mtejshme, tha ai.I bindur se vtm nprnjet nj bashkpunimi pas zgjedhjeve mund t fitohen zgjedhjet, Gjinushi krkon manaxhimin e asaj q e cilson si disfavor t qeveris Berisha edhe reagimin e ndrkombtarve si dhe dshtimin e qeveris n luftn kundr korrupsionit. Pikrisht alternativa qeveriss ka humbur mbshtetjen e tr opinionit publik t majt dhe t djatht madje dhe t opionit ndrkombtar. Kritikat m t fundit t drejtprdrejta t ardhura nga miqt m t mir, tregojn qart dshtimet. Madje tregojn dhe tolerancn maksimale ndaj ksaj qeverije, q kjo e keqprdor, vijoi ai.