Udhheqsit botror filluan t zbarkojn sot n Kopenhag, n momentin kur zyrtart danez pranuan se ka filluar t zbehet shpresa pr arritjen e nj marrveshje gjithprfshirse pr ndryshimet klimatike, pasi q negociatat mes shteteve t pasura dhe t varfra kan hyr n qorrsokak.Nj zyrtar theksoi se nikoqiri i Konferencs, Danimarka, ende nuk sht dorzuar, por shtoi se gjasat jan t vogla q t prmbushet plani ambicioz i Konferencs.Si duket tani, ne nuk do t arrijm marrveshjen, t ciln kemi shpresuar se do ta arrijm, tha ky zyrtar, i cili deshi t mbetet anonim.Negociatat e deritanishme jan karakterizuar nga mosmarrveshjet e mdha mes SHBA-s dhe Kins, dy ndotsit m t mdhenj t ambientit n bot, si dhe nga mospajtimet mes shteteve t varfra dhe t pasura n lidhje me at se far duhet t bhet n luftn kundr ndryshimeve klimatike.Jemi n kriz t negociatave. Ne duhet t tejkalojm bllokadn n diskutime dhe negociata. Ende kemi n dispozicion 36 apo 48 or. Na nevojitet vullnet politik, pr t tejkaluar kt bllokad, deklaroi Ministri gjerman pr ambient, Norbert Roettgen.Megjithat, kryeministri i Britanis, Gordon Brown, shprehu bindjen e tij se marrveshja n Kopenhag ende mund t arrihet.