Zhvillohen konsultime diplomatike midis Ministris s Punve t Jashtme t Republiks s Shqipris dhe Ministris s Punve t Jashtme t Republiks s Serbis Dy zv.ministrat e Punve t Jashtme, znj. Edit Harxhi dhe z. Zdravko Ponosh, zhvilluan konsultimet e para diplomatike midis Republiks s Shqipris dhe Republiks s Serbis. Znj. Harxhi dhe z. Ponosh ndan mendimin e prbashkt se marrdhniet midis Shqipris dhe Serbis jan t nj rndsie t veant pr t dyja vendet dhe se zhvillimi i tyre pa paragjykime do t ishte nj kontribut pr sigurin, stabilitetin dhe mirqenien e rajonit. Pavarsisht diferencave n lidhje me shtjen e Kosovs, palt ran dakord t ecin prpara n marrdhniet midis tyre n t gjitha fushat me interes reciprok.


Marrdhniet politike s bashku me dialogun politik u vlersuan si shum t rndsishme pr t’i hapur rrugn zhvillimit dhe intensifikimit t bashkpunimit n t gjitha fushat me interes reciprok. Duke e vlersuar bashkpunimin ekonomiko-tregtar si nj element thelbsor n marrdhniet midis dy vendeve, palt ran dakord pr t intensifikuar prpjekjet respektive n nxitjen e interesit t operatorve publik dhe privat pr m shum investime dhe shkmbime tregtare. Fusha t tjera me interes pr bashkpunim u vlersuan energjia, infrastruktura, transporti, turizmi, agrobiznesi, arsimi, shkenca, kultura dhe shndetsia. Palt diskutuan edhe n lidhje me perspektivn e Lugins s Preshevs si dhe mbi nxitjen e shkmbimeve njerzore. Jan n proces midis palve nj sr marrveshjesh dhe protokollesh bashkpunimi, pjesa m e madhe e t cilave pritet t nshkruhen s shpejti si: Marrveshja pr riatdhesimin, marrveshja n fushn e transportit, marrveshja pr njohjen reciproke t diplomave universitare etj. U vlersua gjithashtu edhe bashkpunimi n kuadr t integrimit evropian t t dy vendeve. Bashkbiseduesit ran dakord se bashkpunimi dhe forcimi i marrdhnieve dypalshe, do t’i shrbej uarjes prpara t proceseve integruese rajonale dhe evropiane, si edhe vet stabilitetit n rajon.