Lyerja e fasadave t pallateve n Tiran konsiderohet si rilindja e qytetit, nga Bashkia e Tirans, si thuhet n faqen e saj zyrtare. Por fatkeqsisht Tirana nuk sht ajo e ngjyrave t internetit t Bashkis. E nse ngjyrat do t na e trhiqnin me t vrtet vmendjen, sigurisht q do t prfundonim n nj nga gropat e pafundme t hapura n rrugt e Tirans.

Nuk beht fjal vetm pr amortizimin e ktyre rrugve, por edhe pr dmtimin e tyre me dashje, disa kanale t hapura nga institucione t ndryshshme pr t prmirsuar shbimin qytetar. Gjendja sht kjo q shikohet n kto pamje. Kjo zon sht n qendr t kryeqytetit, prpara Ambasads Italiane. Pas prfundimit t punimeve, rruga nuk sht asfaltuar, por thjesht sht mbushur me zhavorr. Kjo gjendje nuk sht vetm ktu por edhe n unaz pran shkolls "1 Maji", edhe zona e Porcelanit ka t njtin problem. Kanale t hapur dhe m pas t mbuluar me zhavorr. Bashkia e Tirans pranon se sht n dijeni t kanaleve t hapura, por as q e v ujin n zjarr pr asfaltimin e tyre m pas. T kthyera n "tabela shahu", kto rrug jan shkak pr aksidente, pasi drejtuesit e mjeteve duke mos dashur t prishin makinat e tyre shpesh devijojn rrugn duke rrezikuar dhe jetn. Rruga e Durrsit sht nj shembull i keq se si duhet t jet nj rrug kryesore n metropol. Gjendja e saj si shkak i amortizimit l pr t dshiruar, epo kjo nuk sht e vetmja rrug q t vjen keq t kalosh. Rruga pran Shkolls s Baletit sht disa her m e prishur. Degradimi n disa pjes t saj ka arritur kulmin, aq sa drejtuesit e mjeteve m mir rreziojn duke u futur kundravajtje, se sa t bien n nj grop, nga e cila s'dihet se si dalin.