Shefi i diplomacis shqiptare, Ilir Meta, n takimin ministror t OSBEs n Athin, tha se, kurr m par n historin e tij t trazuar, Ballkani Perndimor nuk ka pasur nj mjedis gjeopolitik aq paqsor dhe t qndrueshm.N kt takim, Meta prgzoi Qeverin e Kosovs pr organizimin e zgjedhjeve t lira e t ndershme vendore.Shqipria i vlerson kto zgjedhje si nj shembull tjetr i rritjes s shkalls s pjekuris s popullit t Kosovs dhe prfaqsuesve t tij politik. Ato rikonfirmojn m tej se Kosova e pavarur sht plotsisht e aft t jap nj kontribut t prekshm pr sigurin n Ballkanin Perndimor.