Regjistrimi i fëmijës, pranë drejtorive arsimore
Kopshtet dhe erdhet publike do t elin dyert m 14 shtator, ndrkoh q shum prindr, t cilt ende nuk i kan regjistruar fmijt e tyre n institucionet parashkollore, kan afat deri m 12 shtator. Regjistrimi do t kryhet pran drejtorive arsimore t qyteteve prkatse bashk me dokumentacionin prkats.


Regjistrimi


Pr t
regjistrimin e fmijs n erdhe apo n kopsht, prindrit duhet t dorzojn n zyrn e regjistrimit dy dokumente kryesore, q jan certifikata personale e fmijs, e pajisur me fotografi, e cila duhet t jet e tre muajve t fundit si dhe vrtetimin nga mjeku i lagjes pr gjendjen shndetsore q tregon se fmija i tyre i ka kryer vaksinat e detyrueshme. Krkimi i ktij vrtetimi shndetsor bhet me qllim q t shmanget prhapja e ndonj smundjeje nga njri fmij te tjetri, si dhe q prindrit t jen t qet pr shndetin e fmijs n kopsht.


Por nse nj prind krkon ta regjistroj fmijn n nj kopsht tjetr, jasht njsis s tij bashkiake, nevojitet edhe vrtetimi q tregon se fmija sht banor i ksaj zone t Tirans. Pr kt inspektort sqarojn se prindrit jan pyetur pr kopshtin q kan pran shtpis s tyre. Nse ai kopsht sht i mbyllur, ather atyre u rekomandohen nga inspektort alternativa t tjera.


Kopshtet


Inspektort e Drejtoris Arsimore Tiran shprehen se para dats 10 shtator n do kopsht do t afishohen listat me emrat e fmijve q do ta frekuentojn at. T dhnat e do fmije q regjistrohet bashk me dokumentet e tij personale, drgohen n do kopsht ose erdhe. Pas prfundimit t drgimit t ktyre t dhnave do t bhet i mundur edhe detajimi i emrave n lista. Aktualisht, n Tiran funksionojn 41 kopshte. Numri maksimal i fmijve q pranon do kopsht, varet nga kapaciteti i tyre. Kshtu, kopshtet q kan shum dhoma, pranojn m tepr fmij. Ndrsa kopshtet e vogla, me pak dhoma, pranojn m pak fmij.


Arsimi parashkollor publik sht niveli i par i sistemit arsimor publik n Republikn e Shqipris. Institucionet q realizojn arsimin parashkollor, jan kopshtet e fmijve. Institucionet parashkollore publike, n bashkpunim me prindrit, synojn edukimin e zhvillimin e personalitetit t fmijve dhe i paraprgatitin ata pr n shkoll. Regjistrimi n kopshte i fmijve t moshs 3-6 vje bhet sipas dshirs s prindrve dhe n prputhje me aktet e Ministris s Arsimit. Kopshtet funksionojn gjat gjith vitit. Kopshtet mund t jen pa ushqim ose me ushqim. Kriteret e pagess n kopshtet me ushqim caktohen nga Kshilli i Ministrave.