Projekti
N mbledhje u diskutuan tri variante, por nuk u votua

Shtyhet miratimi i projektit t masterplanit pr qendrn e qytetit t Kors. KRRT-ja e bashkis s qytetit, n mbledhjen e saj t radhs ka shtyr aprovimin e tij. Nj diskutim i gjat dhe me debate t shumta sht zhvilluar dje mes antarve t KRRT-s s Kors pr projektin e masterplanit t qendrs s qytetit dhe n fund nga tri variantet e hedhura pr miratim nuk sht votuar asnjri. Mbledhja sht shtyr pr ditn e mart, kur pritet t votohet prfundimisht ky projekt. N mbledhjen e djeshme sht hedhur ideja q t votohet projekti fillestar, i cili ka fituar me paraqitjen e tij n konkursin ndrkombtar, ndrsa sht diskutuar varianti i dyt i nj projekti me ndryshime dhe varianti i tret i nj projekti me ndryshime t studimeve n do zon. Por asnj prej varianteve nuk ka bindur antart e KRRT-s s Bashkis s Kors, q tashm nuk ka m shumicn e votave t prfaqsuesve t forcave politike t majta. Pretendime nga m t ndryshmet kan
q projekti i masterplanit t qendrs s qytetit t shtyhet pr miratim n nj mbledhje tjetr. Kjo lnie pezull e nj projekti t rndsishm t infrastrukturs s Kors vjen pas debateve dhe forcs s votave q subjektet politike kan si n kshillin bashkiak edhe n KRRT-n e bashkis, ku me ndryshimin e pak antarve t ksaj KRRT-je, vet bashkia nuk siguron tani shumicn e votave. Debate t shumta i paraprin diskutimit t projektit t masterplanit pr qendrn e qytetit edhe n ballafaqimin publik q u zhvillua pak dit m par me banor t qytetit dhe specialist t fushave prkatse.
#