Koreja e Jugut rrit sigurineE merkure 10 Prill 2013 1154

p styletext-align justifyp
Koreja e Jugut rrit sigurineKoreja e Jugut ka rritur sigurine ne vend duke e cuar ne nivelin e dyte si pasoje e kercenimeve te vazhdueshme te fqinjit verior

Kjo mase sigurie vendoset ne kohen kur ndaj nje vendi paraqitet nje rrezik jetik sic cilesohet dhe i paraprin masave ne raste te kohes se luftes Masa te shumta jane marre edhe ne Japoni dhe ne bazat amerikane ne Paqesor kryesisht me dislokimin e sistemeve me moderne anti-rakete Sipas mediave nderkombetare Seuli dhe Uashingtoni kane informacion se Koreja e Veriut po pergatit nje test tjeter me rakete me rreze te mesme veprimi Zyrtare te ketyre vendeve jane shprehur se Peniani zyrtar ka bere gati te pakten nje rakete te tille me rreze qe shkon deri ne tre mije kilometra Tashme leshimi i raketes mund te kryhet ne cdo kohe tha para Parlamentit ministri i Jashtem i Korese se Jugut
p styletext-align justifyp
p styletext-align justifyp

p