Kryeministri Hashim Thai ka lavdruar ekipin q po e mbron pavarsin e vendit n Gjykatn Ndrkombtare t Drejtsis. Delegacioni i Kosovs, i drejtuar nga ministri i Jashtm, Sknder Hyseni dhe eksperti i s drejts ndrkombtare, Michael Wood, n fillim t ksaj jave kan paraqitur argumentet e Kosovs pr shpalljen e pavarsis.Sipas Thait, paraqitja e Kosovs ka qen shum argumentuese dhe ai pret q kjo paraqitje t ket ndikim n vendimin e gjykatsve.sht nj prfaqsim mjaft dinjitoz, nj prezantim shum argumentues i s drejts dhe s vrtets nga ministri Hyseni dhe ekipi yn vendor dhe ndrkombtar. Nj prezantim i cili do t ket reflektimet e drejtprdrejta n vendimmarrje. Shteti i Kosovs vazhdon t besoj n drejtsin ndrkombtare dhe ai sht shpallur n prputhje me t drejtn

ndrkombtare dhe vullnetin e popullit t Kosovs, ka thn Thai.Ai ka falnderuar t gjitha shtetet, t cilat kan deponuar dshmit e tyre n mbrojtje t pavarsis s Kosovs, t cilat tashm jan duke i argumentuar para Gjykats Ndrkombtare t Drejtsis.