shtja e Kosovs do t jet testi i par i marrdhnieve ndrmjet Rusis dhe Perndimit. Moska tenton t shfrytzoj Serbin si mjet pr qrim hesapesh, por edhe si mjet pr t mbajtur vmendjen e Perndimit larg kufijve t saj, dhe dshiron q t konsolidoj fuqin e humbur vite m par. Putinit i duhet kriza pr t dshmuar se Rusia mundet drejtprdrejt ti kundrvihet Perndimit, ndrsa mos zgjidhja e statusit t Kosovs n mnyr t prkryer i prshtatet ktij plani.SHBA-t e kan shpallur de facto Kosovn t pavarur, ndrsa Rusia tash do t tentoj t pengoj Uashingtonin q t prmbush premtimin.Bisedimet pr Kosovn n G8 m shum jan prqendruar n faktin se ajo sht testi i par real i marrdhnieve t fuqive globale, por marrveshje nga e cila do t prfitoj Kosova.Rusia, Franca dhe Gjermania po fitojn pozicione t reja t rndsishme n bashksin ndrkombtare, ndrsa shtja e Kosovs i ka gjetur ato t bashkangjitura ndrmjet interesave t ktyre fuqive dhe SHBA-ve.Shqiptarve dhe Serbve po u humbet durimi pikrisht pr shkak t shtyrjes s definimi t statusit prfundimtar. Lidert kosovar ndrkaq u ka ardhur te hunda pritja dhe jan t gatshm t shpallin pavarsin, me apo pa prkrahjen e Kombeve t Bashkuara.Pengesa m e madhe pr pavarsin e Kosovs sht Rusia, dhe at mu pr shkak t motiveve personale t Mosks.Presidenti francez Nikola Sarkozi pas dshtimit t bisedimeve me presidentin rus Vladimir Putinin ka propozuar shtyrje gjasht muajsh t vendimit n mnyr q Shqiptart dhe Serbt t vazhdojn me bisedime dhe n mnyr q t pengohet ndarja e bashksis ndrkombtare. Putin ka hedhur posht nj ide t till. Nj gj t till ka
edhe Kancelarja gjermane Angela Merkel, e cila po i afrohet prfundimit t presidencs gjasht muajshe t radhs s BE-s.Putin gjat bisedimeve me kryeministrin serb Koshtunica n Shn Petersburg ka premtuar se do t vazhdoj t ndihmoj Serbin. Moska gjat shekulli t kaluar ka promovuar veten si mbojts i Serbis n t gjitha fushat. Ajo ka shfrytzuar kt lidhje sllave si kontest pr shum ndrhyrje n nj numr konfliktesh, prfshir ktu Luftn e Par Botrore, por m 1998 ka filluar lufta n Kosov, Rusia nuk kishte as motiv politik e as stabilitet t brendshm q ti kundrvihet Perndimit, dhe pikrisht kjo akoma i dhemb Mosks.Gjrat tani kan ndryshuar dhe Rusia gjat muajve t kaluar ka tentuar ti ndihmoj bashksis ndrkombtare n mnyr q t tregoj se sht mjaft stabile dhe e fuqishme q t rikthej pozicionin e superfuqis.