Dekretet

Katr antart e rinj t Gjykats Kushtetuese do t jen personalitetet m me vlera nga dosja prej 70 kandidatsh q ndodhen n Presidenc. Ky ishte premtimi q kreu i shtetit ka dhn dje n prononcimin e tij pr plotsimin e vendeve vakante n Gjykatn Kushtetuese dhe Gjykatn e Lart. “Pavarsisht se shum njerz jan me pushime, un jam n pun dhe jam n vijim t atij procesi q do t garantoj sigurin q kto institucione do t jen me njerzit m t prgatitur”, sht shprehur Topi. Dekretet e reja t Presidentit priten t dalin n fi llim t muajit shtator, ndrkoh q kto dy javt e fundit priten t jen t ngjeshura me aktivitete dhe zhvillime t Presidentit. Nga rreth 70 dosje t kandidatve q ndodhen n selin e Presidencs, grupi i ekspertve dhe kshilltarve do t przgjedh prpara muajit shtator 10 kandidatt potencial. Grupi i ekspertve do t diskutoj me qarqet politike n lidhje me kandidaturat, n mnyr q t mos ket prplasje n institucionin e Kuvendit. Pavarsisht skepticizmit se procesi do t haset me surpriza plngprishse nga politika, burime pran ktij grupi t ekspertve n Presidenc shprehen t bindur se procesi do t prfundoj me sukses.
#