broziNga Zef Brozi


Sa her vrapoj n nj nga parqe te shumta t qytetit ku banoj ktu n Amerik,ndrsa kaloj pran kndeve t lojrave pr fmij, knde t cilt ndodhen n zona t ndryshme t parkut, ndaloj pr disa minuta tek nj fush sportipr t par lojn e futbollit t ekipeve t ndryshme t fmijve dhe t rinjve. Disa metra larg fushs s futbollit, ndodhet edhe kndi i lojrave pr qent. Tek shoh femijt q luajne dhe qent q argetohen n kendet e tyre te lojrave, mendja m shkon n vendin tim aq t dashur ku mungesa e kndeve t lojrave pr fmij dhe mungesa e fushave sportive sht pak t thuash alarmante dhe e pafalshme. N nj vend normal prball ksaj situat do t kishte edhe protesta paqesore t t gjith qytetarve pr tiu krkuar bashkive, Qeveris, Parlamentit, ish qeveritareve dhe gjith institucioneve pr t investuar pr sa m shum knde lojerash pr fmij, sa m shum fusha sportive, sa m shum parqe e lulishte. Por n Shqiprin ton ka mse dy dekada q normalja ia ka ln vendin anormales madje jo rralle edhe marrzis.


Ka disa jav q n kryeqytetin e Shqipris, po protestohet kundr ndrtimit t parkut t lodrave pr fmijt tek Parku Kombtar tek Liqeni Artificial. Jo vetm n vendet e qytetruara, por edhe n ato m t prapambeturat kjo do t dukej e pabesueshme.


Mesa duket atyre protestuesve m shum se sa fmijt u « dhmbskan » disa pem q thuhet se jan hequr apo zhvendosur pr t ndrtuar parkun e fmijve. Zot na ruaj nga ata q para fmijve vn drunj e pem! Ndrsa ka 25 vite q heshtet pr prerjet e pyjeve, shkatrrimin e lumenjve dhe t mrekullive t tjera t natyrs shqiptare! Ndrsa n protestat kundr parkut t fmijve kta protestues shkatrrojn pronn publike, shkulin edhe ndonje pem t mbjellur, godasin polict dhe plagosin edhe police femra! Dhe ndonj deputet shkon n ato protesta edhe me arm kur ligji e konsideron kte vepr penale dhe policia, po t ishte ai ndonj fukara e jo politikan, do ta kishte ndaluar menjeher.


Por jo, akoma n Shqipri duket se politikant ligjet i bjn pr tu zbatuar nga populli ndrsa ata jan mbi ligjin. Miqsisht kam nj kshill pr t gjith protestuesit kundr fmijve, pra protestuesit kundr parkut t fmijve: Mos na i trembni fmijt dhe mos na e baltosni edhe m tej Shqiprin me kto soj protestash! A nuk do tju vij turp kur femijt, mbesat e niprit tuaj t shkojn e t luajn tek ai park lojrash dhe t msojn se ju luftuat q ta pengonit ndrtimin e tij ?Kontriboni sbashku me Bashkin dhe qytatart e Tirans pr at park dhe knde t tjera lojrash pr femij.


Un i shpreh mirnjohjen dhe falenderimin m dashamirs kryetarit vizionar, energjik e t prkushtuar t Bashkis s Tirans, Erion Veliaj, icili, prvec ktij parku fmijsh, ka premtuar edhe ndrtimin e disa kndeve t tjera lojrash pr fmij n Tiran. Un do t sugjeroja q knde t thjeshta e t vogla lojrash pr fmij t ndrtohen n disa zona t Parkut Kombtar dhe n cdo lagje e bllok banesash dhe t zbatohen me rigorozitet standartet e sigurise.  Kam msuar pr disa projekte t tjera t Bashkis s Tirans, realizimi i te cilave do ta bj edhe m t bukur Tirann ton dhe do ta prmirsoj jetesn e qytetarve t saj. Faleminderit Erion per gjithcka te bukur qe keni br deri tani dhe q do bni edhe n t ardhmen. Ndjehem i lumtur q po e justifikoni plotsisht edhe besimin e mbshtetjen time publike n t mir t Shqipris, e sidomos me kujdesin tuaj te vecant pr fmijt, rinin dhe t moshuarit.


Politika, shteti dhe gjith shoqria shqiptare u jan shum borxhlinj fmijve dhe t rinjve, prandaj duhet tu krkojn falje atyre jo vetm me fjale, por edhe me vepra e investime konkrete.